Program CANDIS

 

Konopie są najpopularniejszym i najczęściej używanym narkotykiem. Niestety obok przyjemnych doznań, jakich dostarczają, pojawia się ryzyko uzależnienia.

O problemowym używaniu marihuany lub haszyszu można mówić gdy:

-      Z powodu ich używania zaniedbujesz ważne obowiązki w pracy, w szkole lub w domu.

-      Używasz marihuany/haszyszu często w dużych ilościach lub dłużej niż zamierzałeś.

-      Bezskutecznie próbujesz ograniczyć lub kontrolować ich używanie,

-      Stwierdzasz, że ta sama ilość konopi nie ma już takiego działania jak wcześniej, albo musisz używać więcej dla uzyskania poprzednich efektów.

-      Odczuwasz napięcie, podenerwowanie, być może dopada cię lęk lub depresja, gdy nie palisz przez dłuższy czas.

-      Z powodu marihuany lub haszyszu zaniedbałeś przyjaźnie, a także swoje pasje i realizowane wolnym czasie zainteresowania.

Dalsze problemy towarzyszące to na przykład trudności w szkole lub w pracy, konflikty z prawem, z rodzicami, partnerką/partnerem i przyjaciółmi, kłopoty finansowe lub problemy zdrowotne.

Program CANDIS jest indywidualnym programem terapeutycznym, opracowanym z myślą o osobach, które chciałyby ograniczyć lub zrezygnować z używania konopi albo chociaż przemyśleć tę kwestię.

Program ten został wypróbowany w USA i w kilku krajach Europy Zachodniej, gdzie dał bardzo dobre rezultaty.

Program obejmuje z reguły 10 sesji, które realizowane są w ciągu 2 do 3 miesięcy i mają charakter indywidualnych rozmów z terapeutą.

W programie mogą uczestniczyć osoby od 16 roku życia, problemowo używające przetworów konopi, które chciałyby ograniczyć lub zrezygnować z ich używania lub po prostu porozmawiać o swoim problemie ze specjalistą. Terapia jest bezpłatna.

Terapia składa się z wielu etapów:

-     Wielu użytkowników konopi chciałoby zmienić swój sposób używania, jednak wewnętrzny konflikt „za i przeciw” stanowi w tym wielką przeszkodę. Dlatego, głównie na początku terapii, pracuje się nad usunięciem takich wątpliwości i wzmocnieniem motywacji do zmiany.

-    Terapia koncentruje się na wyrobieniu zdolności i sprawności, które pomogą w zredukowaniu lub całkowitym zaprzestaniu używania. Jej okres obejmuje np. strategie radzenia sobie w sytuacjach ryzyka, stwarzających niebezpieczeństwo nawrotów, a także techniki, które pomagają wytrwać w decyzji po zaprzestaniu palenia.

Podczas terapii uwzględnia się także inne problemy związane z codziennym życiem, pracą i środowiskiem społecznym, które mogą stanowić przeszkodę w ograniczeniu używania konopi lub rezygnacji z ich używania. Trening rozwiązywania problemów jest dla uczestników terapii wsparciem w ich pokonywaniu.

Zajęcia w ramach terapii prowadzone są przez certyfikowanych specjalistów terapii uzależnień, którzy odbyli dodatkowo profesjonalne szkolenia uprawniające ich do prowadzenia programu CANDIS.

Więcej na stronie www.candisprogram.pl