DOFINASOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
DOTACJA CELOWA NA REALIZACJĘ PROJEKTU pn.:
"Stop wirusowi! Zapobieganie rozprzestrzeniania się COVID-19 w województwie świętokrzyskim"
Beneficjent: Województwo Świętokrzyskie
– Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Partnerzy:
- Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach,
- Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego,
- Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy,
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze,
- Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze.
Wartość dofinansowania z budżetu państwa w latach 2020 - 2022: 3 660 459,70 zł
Całkowita wartość zadania: 44 101 931,38 zł
Celem projektu jest zwiększenie dostępności do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 dla pracowników ochrony zdrowia oraz do informacji o profilaktyce zapobiegania zarażeniom SARS-Cov-2 dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego poprzez pomoc psychologiczną, poradnictwo specjalistów z różnych dziedzin, działania informacyjno-edukacyjne dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego oraz wyposażenie laboratorium Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w narzędzia niezbędne do wykonywania testów na obecność wirusa. Celem projektu jest też zwiększenie bezpieczeństwa pracy wśród personelu medycznego i pracowników szpitali i placówek wojewódzkich. Wyposażenie placówek w niezbędny sprzęt i środki ochrony pracowników a ponadto, wzrost świadomości z zakresu profilaktyki chorób zakaźnych i aktualnie rozprzestrzeniającej się światowej pandemii SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19.
Główne cele Projektu:
- Wsparcie personelu medycznego przez zakup środków ochrony osobistej, zatrudnienie dodatkowego personelu.
- Wsparcie szpitali przez zakup niezbędnego sprzętu ratującego zdrowie i życie oraz doposażenie stanowisk pracy.
- Wsparcie laboratoriów w zakresie przeprowadzania badań epidemiologicznych przez zakup testów, materiałów/odczynników/narzędzi.
- Podniesienie jakości świadczonych usług zdrowotnych i społecznych osobom z województwa świętokrzyskiego w związku z panującą sytuacją epidemiczną.
Planowane korzyści jakie uzyska Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy w efekcie realizacji Projektu:
- Zabezpieczenie pracowników i pacjentów Szpitala w niezbędne środki ochrony indywidualnej tj.: maski, kombinezony, rękawiczki jednorazowe.
- Zapewnienie Szpitalowi oraz personelowi i pacjentom niezbędnych środków do utrzymania reżimu sanitarnego tj.: mopy i wózki do sprzątania, pojemniki i worki na odpady medyczne.
- Doposażenie stanowisk pracy w ŚCP w drobny sprzęt medyczny, poprzez zakup:
- lamp bakteriobójczych,
- aparatów RR,
- pulsoksymetrów,
- termometrów do pomiaru temperatury ciała,
- aparatów EKG,
- komory laminarnej,
- bramek do bezdotykowego pomiaru temperatury.
DOFINASOWANIE Z FUNDUSZU PRZECIWDZIAŁANIA COVID-19
Zadanie inwestycyjne finansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, będącego w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach realizacji programu pn.: „Wsparcie inwestycji dla oddziałów psychiatrii dziecięcej w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2”.
wartość dofinasowania: 1 134 000 zł
całkowity koszt inwestycji: 1 694 366 zł
Opis i cel inwestycji:
Inwestycja realizowana jest w lokalizacji w Kielcach przy ul. Kusocińskiego 59, zakres inwestycji obejmuje:
- modernizację Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci w budynku nr 3,
- dostosowanie pomieszczeń w budynku nr 3 do potrzeb izby przyjęć dla dzieci i młodzieży,
- adaptację pomieszczeń w budynku nr 3 na potrzeby sali sensorycznej oraz sali do ćwiczeń i rehabilitacji ruchowej wraz z wyposażeniem,
- adaptację terenu przy budynku Oddziału psychiatrycznego dla dzieci na miejsce do prowadzenia rehabilitacji i wypoczynku.
Celem inwestycji jest poprawa jakości i efektywności świadczeń medycznych z zakresu psychiatrii dla dzieci i młodzieży , ze szczególnym uwzględnieniem pomocy udzielanej małoletnim pacjentom doświadczającym pogorszenia stanu zdrowia psychicznego w związku z epidemią COVID-19 i obostrzeniami z nią związanymi (długotrwała izolacja) oraz zmianami społecznymi. W perspektywie wieloletniej, realizacja zadania umożliwi szybsze dostosowanie infrastruktury ŚCP do udzielania świadczeń w zakresie psychiatrii dla dzieci i młodzieży w sposób zgodny z proponowanym przez Ministerstwo Zdrowia nowym modelem funkcjonowania psychiatrii dziecięcej.